Podstawowymi składnikami każdej organizacji są: Ludzie, Cele .Obecnie otoczenie organizacji oddziałuje na nią z coraz większą siłą, dlatego też ważne jest, aby poznać jego elementy, które determinują osiąganie zamierzo-nych celów.. Każda strategia bazuje na eliminacji kosztów (marnotrawstwa) oraz generowaniu zysku (wartości dodanej).Za jej właściwości przyjmuje się następujące cechy: 1.. 1.Organizacje pozarządowe a) działają dla osiągnięcia zysku b)realizują wybrane cele społeczne c)działają dla dobra społecznego d)opierają się na pracy ochotników e)są niezależne od rządu f)zajmują się tylko prywatnymi sprawami obywateli.Zarządzanie publiczne posiada jednocześnie występujące fundamentalne cechy: 1) określanie celów organizacyjnych ukierunkowanych na realizację intere- su publicznego,Organizacja publiczna może także odpowiadać za tworzenie warunków do rozwoju obywateli w poszczególnych przedziałach wiekowych, a także zamieszkujących konkretne regiony.. *względna trwałość- rozwiązania formalne akceptowane przez kierownictwo.. Działania innych stowarzyszeń obejmujądziałania wszystkich organizacji (innych niż związki zawodowe i związki zawodowe), które chronią interesy uczestników.. Samo słowo "administracja" pochodzi od łacińskiego słowa ministrare (kierować, służyć, pomagać, wykonywać).. Utworzenie przez ludzi lub przez czlonków - założycieli albo na podstawie decyzji zewnętrznego organu założycielskiego..
Procesy organizacji, Wykreowane wartości, Pozycja w przyszłości.
Występuje podwójna zależność; służbowa i osobowa.Administracja publiczna jest przedmiotem zainteresowania wielu nauk i może być rozpatrywana z różnych punktów widzenia, co wiąże się z rozległością przedmiotu badań.. Dzięki takim organizacjom obywatele mają poczucie, że wspólny interes narodu i społeczeństwa jest najważniejszy.. Różni się on w poszczególnych krajach zakresem partycypacji obywateli (dotyczącej decy- dowania o ważnych dla państwa sprawach), sposobem wywierania wpływu na decydentów, podziałem władzy i formami jej sprawowania.. Działalność pożytku publicznego jest pojęciem szerszym.Rodzaje i typy organizacji, ich cele Typologie organizacji : 1. autor: Kożuch Barbara : redaktor: Kożuch Barbara , Markowski Tadeusz: tytuł publikacji zbiorowej: Z teorii i praktyki zarządzania publicznego: data wydania : 2005Cechy charakterystyczne organizacji.. Reguluje on m.in. działalność sektora prywatnego, dlatego istotnym jest ustalenie zasad współpracy i relacji z uczestnikami odrębnych sektorów.podstawowe (czynnosci dotyczace koncowego celu organizacji) regulacyjne (czynnosci zwiazane ze sprawnym funkcjonowaniem organizacji; utrzymywanie kierunku funkcjonowania ( pomocnicze (wszystkie inne funkcje przyczyniajace sie do realizacji funkcji podstawowych) system operacyjny - wszystkie zasoby i operacje wykonywane w organizacji13 z literatury cechy otoczenia organizacji publicznych, jaką jest jego turbulentność..
*względna trwałość- stabilizator organizacji w jakimś …Wskaż cztery cechy organizacji pozarządowych.
Interes publiczny, sprawiedliwość, uczciwość zastępują, charakterystyczne dla organizacji prywatnych, pozycję rynkową i przewagę konkurencyjną.Specyficzne cechy organizacji publicznej: wariant tytułu: The specific features of a public organization.. *akceptowalność - rozwiązania formalne akceptowane przez kierownictwo.. Organizacja w sensie rzeczowym jest to więc pewien zbiór elementów, wewnętrznie uporządkowanych i powiązanych ze sobą i działających w otoczeniu.. Rodzaje działalności organizacji publicznych z tej grupy przedstawiono poniżej:Sektor publiczny nie działa w odosobnieniu, jest częścią systemu wzajemnych powiązań, w którym funkcjonuje społeczeństwo, zależność ta jest niekiedy utrudnieniem w realizowaniu określonych działań publicznych, społecznych.. Ranga związana jest zasadniczo z prawem wydawania zarządzeń albo z obowiązkiem ich wykonania 3.. Co musimy zrobić ?. Połączenie ludzi jako podstawowego czynnika twórczego z malerialno - technicznymi lub rzeczowymi środkami działania, inaczej systemami społeczno-technicznymi.. Poprzez przedrostek ad należy rozumieć celowe, długotrwałe i ciągłe działanie.inne działania związków zawodowych różnych organizacji, które są tworzone przez cechy sektorowe lub strukturalne..
W praktyce często mylone są pojęcia "organizacji pożytku publicznego" i "działalności pożytku publicznego".
Organizacja publiczna stoi na straży tak ujętych priorytetów.w kategoriach poświęcania prywatnego czasu na rzecz spraw publicznych (profesjonalizacja organizacji polegająca na przejmowaniu prymatu przez płatny personel jest z tej perspektywy szansą ale i niebezpieczeństwem dla organizacji), w kategoriach indywidualnego posłannictwa, a nie tylko zaangażowania (dla dobrej zabawy też potrafimy się mocno …Pierwsze wskazuje, że organizacje publiczne mają te same cechy, co inne organizacje.. Strategia - Nasz długoterminowy plan gry.. Brak jest zgody co do katalogu jednostek zaliczanych do poszczególnych podsektorów.. Celem tych działań jest osiągnięcie sprawiedliwości6 Skuteczne współdziałanie organizacji publicznych i pozarządowych i powielania działań oraz wykonywania instrukcji na rzecz koncen-trowania się na kreatywności w rozwiązywaniu problemów, a dru-ga to tworzenie partnerskich relacji nie tylko w obrębie sektora publicznego, ale również współdziałanie z organizacjami innych sektorów.zarządczych w działania organizacji publicznych..
W związku z tym kompetencje menedżerów publicznych niczym się nie różnią od kompetencji menedżerów innych organizacji.
Opiera się na podziale dochodu lub wyprodukowanych przez społeczeństwo dóbr między jego członków.. Organizacja w od rodzaju prowadzonej (M): organizacje gospodarcze, podstawy zasada organizacje zaspokojeniu niematerialnych potrzeb , to organizacje organizacje administracyjne, i lokalne, militarne i organizacje partie polityczne, towarzyszenia, organizacje religijne ludzi takie same .Poszczególni członkowie organizacji lub jednostki organizacyjnej maja w układzie stopniowym określoną rangę 2.. Jednostki sektora finansów publicznych mogą być tworzone tylko w formach organizacyjnych określonych przez ufpDlatego też możemy powiedzieć, że na organizacje możemy spojrzeć pod kątem: Rzeczowym, Czynnościowym, Atrybutowym.. Składa się z celów operacyjnych, szczegółowych oraz taktyk (planów krótkoterminowych).. Drugie podejście, preferowane przez przedstawicieli zarządzania publicznego, akcentuje, że od menedżerów publicznych wymagane .Nauki o organizacji, Wykład I Cechy organizacji jako systemów • organizacje s ąsystemami otwartymi, • organizacje s ąuporz ądkowanymi systemami społeczno-technicznymi, • organizacje maj ąbudow ęhierarchiczn ą, • systemy organizacyjne maj ązdolno ść doskonalenia si ę, • systemy organizacyjne cechuje ekwifinalno ść,publicznych, tj. bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej lub dóbr istotnych społecznie: ochrony zdrowia, oświaty, nauki.. 14 Prowadzony przegląd literatury jest częścią szerszych badań, mających na celu w warstwie 15 teoretycznej odpowiedzieć na pytanie, jaką orientacje strategiczną przyjmują organizacje 16 publiczne, zaś w odniesieniu do praktyki - wskazać .przymioty formalnej struktury organizacyjnej *celowość - orientuje działania ludzi na osiąganie wspólnych celów, zabezpiecza racjonalność procesów..