Antygona charakterystyka utworu

Pobierz

Śpiewał je chór w barwnym korowodzie tanecznym.. Poniósł za to karę, ale ukarana została też Antygona.. Pochodzi z rodziny królewskiej, jest więc pełna dumy rodowej.. "Antygona", wystawiona około roku 442 p.n.e., najpóźniej w roku 440 p.n.e. jest drugim w porządku chronologicznym z zachowanych utworów.Ogólna wymowa utworu jest następująca: Kreon nie miał prawa sprzeciwiać się prawom boskim, nie uczynił tego jednak ze złej woli.. Bo nie ma cierpień i nie ma ohydy, Nie ma niesławy i hańby, które by Nas spośród nieszczęść pasma nie dotknęły.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Bo Zeus nie cierpi dumnych głów, A widząc ich wyniosły lot I złota chrzęst, i pychę słów, Cechami tymi autor nie obdarzył jednak córki Edypa explicite.. Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Obowiązuje w niej zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akcji.. Jest odważna i porywcza.. Czy ty nie widzisz, że z klęsk Edypowych Żadnej za życia los nam nie oszczędza?. Antygona.. ANTYGONA - SOFOKLES - TEKST UTWORU.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Nie jest tak odważna jak siostra ale ostatecznie sama wykazuje się odwagą nie umniejszając swego udziału w sprawie.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów..

Czyś zasłyszała?Streszczenie utworu:.

Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Antygona - Geneza utworu Z około 121 utworów Sofoklesa do naszych czasów zachowało się siedem tragedii i jeden dramat satyrowy.. Jej piękno nie jest bezpośrednio opisane w ani jednym z wersów dramatu.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. Miała dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa oraz siostrę Ismenę.. Geneza utworu; Plan wydarzeń .Epeisódion V - ANTYGONA - SOFOKLES - TEKST UTWORU admin, czw., 08/20/2009 - 07:36 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówAntygona O ukochana siostro ma, Ismeno!. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Podstawowe informacje o bohaterze.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Nie boi się śmierci, która jest karą za złamanie rozkazu Kreona.. Odważyła się wbrew zakazowi królewskiemu pochować ciało zmarłego brata, którego ogłoszono zdrajcą ojczyzny.. Stara się przemówić do ojcowskich uczuć króla i ocalić życie Antygonie.Pogrążył mury, bo z tyłu nawałem Runął na smoka⁸ Ares z wo ny szałem..

Akcja utworu ma miejsce przed pałacem Kreona, władcy Teb.

Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.Treść Antygony wiąże się z jednym z mitów greckich - opowieścią o królu Edypie.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Antygona jest zbudowana zgodnie z poetyką klasyczną.. Antygona i jej siostra Ismena rozmawiają o wydanym przez Kreona rozkazie, dotyczącym zakazu pochowania ich brata Polinejkesa, uznanego za zdrajcę (cytat), który stracił życie w walce ze swoim bratem Eteoklesem - obrońcą miasta.. Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa..

Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.Antygona - charakterystyka • Antygona.

Cóż bo za rozkaz znów obwieścił miastu Ten, który teraz władzę w ręku dzierży?. "Antygona" jest klasyczną tragedią antyczną, w której następuje konflikt tragiczny.. Skazana za ten czyn na śmierć nie uznaje zarzucanej jej winy, ale odważnie broni słuszności własnych przekonań.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Ma ona miejsce w Tebach, gdzie panuje Kreon.. Były to najczęściej wesołe piosenki, chociaż bywało, że pojawiały się motywy poważne.Antygona spełnia wszystkie wymogi tragedii greckiej.Są to: 1.. Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.. Chłopak wybrał się więc do Delf, do wyroczni, by dowiedzieć się prawdy o sobie.Budowa tragedii antycznej.. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona.Antygona motywy literackie W utworze dominuje podniosły styl realizujące zasadę decorum (była to staranność, odpowiedzialność stylu bohatera i gatunku, w tragedii bohater musiał być ważną postacią, np. władcą, i obowiązywał styl podniosły).Antygona była dzieckiem zrodzonym z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Edyp był przybranym dzieckiem króla i królowej Koryntu.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum..

Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygona - charakterystyka bohaterów.

Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.. Zachowanie zasady trzech jedności: czasu (akcja ciągła, brak luk czasowych), akcji (podjęcie tylko jednego wątku: konflikt Antygony z Kreonem, brak scen epizodycznych),W prologu, czyli części otwierającej tragedię grecką dowiadujemy się o akcji utworu.. Miejsce akcji jest niezmienione (tutaj rzecz dzieje się przed pałacem królewskim w Tebach), a czas przedstawionych wydarzeń zgadzał się z czasem trwania przedstawienia.Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Charakterystyka.. Kiedy podrósł, za wszelką cenę chciał się dowiedzieć, kim naprawdę jest, bo rówieśnicy drwili z niego i nazywali go podrzutkiem.. Król postanowił uczcić pogrzebem ciało drugiego z braci .Nie chce się buntować przeciw rozkazowi króla.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Buntuje się przeciwko rozkazowi nowego władcy, który odbiera pośmiertną cześć jej bratu.. Troszczy się tylko o swoją skórę.. Proszę jedyniie o sprawdzenie .Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Przedmiotem tragedii jest sprawa pochowania zdrajcy - brata Antygony, czego zabrania Kreon.. Tragizm Antygony polega na tym, że jest ona rozdarta między dwiema równorzędnymi racjami - powinnościami siostry względem zmarłego brata, a prawem państwowym.W dni przypadające na święto patrona, rozhukany orszak maszerował ulicami miast, grając, śpiewając i tańcząc.. Oboje padli ofiarą hybris , czyli zaślepienia, pychy, zbytniej wiary w siebie.Strażnik - charakterystyka • Antygona Przynosi królowi wiadomość o złamaniu jego zakazu.. Przedstawienie postaci: córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. ANTYGONA była córką Edypa i Jokasty i siostrą Ismeny, Etoklesa i Polinejkesa.. Były siostrami, lecz posiadały więcej różnic niż podobieństw.. Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. Uczestnicy uroczystości śpiewali dytyramby (obrzędowe pieśni pochwalne)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt